niedziela, 24 lutego 2013

DŁUGOWIECZNOŚĆ OKINAWA



Długowieczność   Okinawa  Stulatkowie
Powszechnie znane jest zjawisko długowieczności wśród autochtonicznej populacji ludzi żyjących na nieco izolowanej południowej japońskiej wyspie Okinawa.
Na ten temat napisano wiele rozpraw i artykułów doszukując się długowieczności  w sposobie odżywiania . „ owocami morza „ to znaczy rybami, małżami i krabami  nie zawierającymi wielo- nienasyconych tłuszczów zwierzęcych a  zawierającymi wiele potrzebnych dla zdrowia minerałów. Podkreślano także czystość środowiska ,czyste morskie powietrze itd.
 Ale okazało się,  że w populacji ludzi z Okinawy jest o kilkanaście procent mniej genów odpowiedzialnych za rozwój chorób nowotworowych, kilkanaście  procent mniej genów odpowiedzialnych za rozwój chorób naczyniowych w tym cukrzycy niż wśród ludzi z kontynentu.    Można to zjawisko przypisać tzw. Efektowi Założyciela to znaczy, że  w pierwszej rodzinnej grupy osadników na tej odległej położonej na Morzu Południowo-Chińskim wyspie, w sposób przypadkowy, losowy mniej było osób obciążonych tymi chorobotwórczymi genami.
Efekt Założyciela ma również swoje odbicie w częstym występowaniu niektórych chorób w populacjach izolowanych/cukrzyca na małych wyspach/ pląsawica/chorea /Hutchinsona  nad jeziorem Maracaibo w Wenezueli lub w populacjach izolujących się np. genetycznie uwarunkowane choroby spichrzeniowe i neurologiczne występujące tylko u  Żydów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz